motto
Zpět

HISTORIE POSTELÍ

Přidal: Přidáno: 20. 3. 2015 11:23:18

20 Březen 2015

Postel provází člověka již od pravěku. Zpočátku to byla jen místa na podlaze vystlaná suchou trávou, která měla za úkol izolovat chlad od země. Postupem času se začala suchá tráva nahrazovat trvalejší a lepší izolací v podobě zvířecí kůže. Čtěte více...

HISTORIE POSTELÍ

Velký převrat v jejich výrobě nastal až s rozvojem prvních měst a říší, jakými byla Mezopotámie a Egypt, první říční civilizace. 3000 let př. n. l. již znali tehdejší řemeslníci většinu dodnes používaných spojovacích prostředků, jakými byly svlaky, čepy . Svůj vrchol dosáhla lůžka za antického Řecka. Tehdejší velké rozšíření železa umožnilo vytvářet dokonalejší nástroje. Antropometrie, nauka o stavbě lidského těla používaná k výrobě sedacího i lůžkového nábytku, vedla k zkomfortnění nábytku.

History of beds

Současná konstrukce

Postele se vyrábějí nejčastěji z dřeva a nebo z ocele. Konstrukce postele se obvykle skládá z bočnic a čel na nichž je uložen rošt nesoucí matraci (nejčastěji pérovou, pěnovou nebo nafukovací gumovou). Postele jsou vyráběny v typizovaných rozměrech - nejčastější je velikost 90 × 200 cm (rozměr ložné plochy). Další šířky jsou 80, 140, 160, 180 cm. Jiné velikosti jsou nabízeny jenom jako atypické (na zakázku). Dětské postele jsou menší (např. 80 × 140 cm). Místo pod postelí je často využíváno jako úložný prostor, což se z hlediska odvětrávání nepovažuje za vhodné. Pod matrací je rošt z latěk nebo prodyšná deska, umožňující proudění vzduchu, jenž odvádí vlhkost z matrace během spánku. Z toho vyplývá, že by horní plocha matrace měla být (ale není to pevným pravidlem) ve výšce 45 cm nad zemí. Jako postel lze však považovat i matraci položenou pouze na samonosném roštu. Zvláštním druhem jsou zdravotnické postele určené do nemocnic a případně do domovů pro seniory. Mají větší výšku ložné plochy a možnost polohování matrace. (zdroj: wikipedia.org)

 

Luxury Classic Bed

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info